feb 202012
 

Druhý článok zo série o Cloud Computingu, od Zeom, je na tému bezpečnosť. Prečítajte si ako bezpečne sú uložené nie len dáta klientov Keriohostingu v našom dátovom centre.

Bezpečnosť v Cloude, alebo neokradnete ma o moje dáta?

V prvom rade skúsim položiť a zodpovedať zopár hypotetických otázok:

Kto kradne dáta?

Odpoveď je prozaická – zamestnanci. Až 59% zamestnancov, ktorí opustia vašu firmu, si so sebou odnesie aj vaše firemné dáta. Teda 6 z desiatich ľudí, ktorí od vás odídu vás ešte aj okradne. Naproti tomu, okráda vás o dáta váš mobilný operátor? Predáva ich potom konkurencii? Pochybujem. Preto sa pýtam, ukradol by vám váš poskytovateľ cloudových služieb vaše firemné dáta? Neukradol. A to z jednoduchého dôvodu. V zmluve, ktorú podpíšete je zakotvená sankcia, ktorá by vášho poskytovateľa postihla v prípade, že by vás okradol. No nie je to jediná motivácia. Ďaľšou je napríklad to, že v tomto segmente chce cloud provider podnikať dlhodobo a krádež by nebola ideálnou referenciou.

Ako mám zabezpečené dáta teraz? Zálohujem?

Máte vo firme serverovňu? Zálohujete na HDD pripojené k serveru, alebo snáď na DVD? Ako často? Teraz vám pedostriem zopár scenárov a skúste si sami odpovedať, či by sa vaše firemné dáta zachránili:

– vyhorela budova
– navštívil vás zlodej a zobral všetku elektroniku vrátane serverov
– vypadol prúd
– pokazil sa server
– server vám napadol vírus a všetko zmazal

Celý článok:
https://blog.zeom.sk/?p=705

Ďalšie diely seriálu:
1. diel: Čo je Cloud Computing?
2. diel: Bezpečnosť
3. diel: VDI alebo Kancelária v oblakoch

  4 komentáre to “Seriál Cloud Computing polopate diel 2. Bezpečnosť”

 1. a scenár:
  – vyhorí budova poskytovateľa služby
  – zlodej ukradol všety storage poskytovateľa služby
  – poskytovateľ komunikácie má poruchu na  komunikačnej liinke
  – vypadol Vám prúd
  – vypadol prúd u Vašeho poskytovateľa
  – pokazil sa radič SAN u poskytovateľa a Vaše všetky údaje sa znehodnotili vrátane záloh
  – vírus zo serveru iného zákazníka Vašeho poskytovateľa napadol aj Váš systém a všetko zmazal 
  – vyhorí serverovňa vašeho poskytovateľa cloud riešenia;
  – poskytovateľ cloud riešenia neopatrením sprístupnil Vaše systémy neoprávnenej osobe;
  Skúste si sami zodpovedať, akú hodnotu mali Vaše dáta, ako rýchlo nabehnete opäť do prevádzky, ako preukážete vzniknutú škodu a kto a kedy Vám ju nahradí.

  Veci nikdy nie sú jednoznačné a každé riešenie má svoje slabé a silné stránky.

  • Dakujem za komentar p. Nyiri,
   mozne problemy, ktore opisujete su same o sebe dovodom preco vznikol Cloud Computing a preco zverit svoje data poskytovatelovi takychto sluzieb, ktory ma samozrejme zodpovedajucu infrastrukturu.

   Patri medzi standard, ktory na Slovensku sice dosahuje iba urcite percento poskytovatelov, mat niekolko nezavislych datacentier na sebe, ktore su prepojene samostatnymi linkami a zrkadlenymi datami.

   Riesenie, ktore pouzivame je postavene na niekolkych geograficky oddelenych datacentrach vybavenych technologiou High Availability. Cize pad jedneho celeho datacentra znamena stratu jedneho ping-u. Taketo riesenie je samozrejme cenovo narocne a prave tu je z mojho pohladu vyhoda poskytovatela, ktory nam umozni pozadovanu technologiu prenajat za rozumnych a hlavne dostupnych podmienok. Tak isto nam dokaze zarucit, ze kriticke obchodne data neopustia krajinu a co sa s nimi skutocne bude diat, co nedokaze poskytovatel sluzieb typu Google.

   Najkritickejsie riesenia je dobre stavat na Hybridnom Cloude, kde klient ma u seba kopiu systemu a druha je zalohovana pomocou HA technologie v datacentre. Zaroven na oboch stranach sa pouziva komplet redundantna infrastruktura a okrem UPS aj Diselagregat, ktory zabezpeci chod aplikacie aj po uplnom vypadku elektrickej energie. 

   Taketo riesenie, ako som uz spominal, stoji nemale financne naklady. Jeho majoritnu cast si vdaka Cloud Computingu ma moznost prenajat za priatelnu cenu takmer kazdy a dostat tak vacsinu vyhod k dispozicii.

   Jaroslav Mraz

 2. […] diely seriálu: 1. diel: Čo je Cloud Computing? 2. diel: Bezpečnosť 3. diel: VDI alebo Kancelária v oblakoch Zdieľať tento článok:ShareEmailPrint  Posted […]

 3. […] diely seriálu: 1. diel: Čo je Cloud Computing? 2. diel: Bezpečnosť Zdieľať tento článok:ShareEmailPrint  Posted by Jaroslav Mráz at 20:53  Tagged […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)